AKO a PREČO cvičiť PRESNOSŤ?
Dôležitý sprievodca pre gitaristu,
ktorý nechce hrať sám.

Vieš o tom, že väčšina SK a CZ kapiel a spevákov, ktorých počujeme v rádiách, NIE SÚ profesionáli? Vymoženosti dnešnej (internetovej) doby umožňujú vypracovať sa prakticky každému, takmer v každej oblasti. A samozrejme, že tieto možnosti máme aj v hudbe a teda samozrejme aj u nás – v našej „škole“. A to je dobre.

Takže dnes sa pozrime na PRESNOSŤ:

AKO a PREČO cvičiť na gitare PRESNOSŤ?

Gitarista nie je automat – a ani sa to od neho nevyžaduje! Ale je veľmi žiaduce, aby sa každý gitarista sám, vo svojom vnútri, snažil automatu priblížiť. Vyspelí hráči dokážu hrať tak presne, že sú schopní priradiť ľubovoľnú zámernú nepresnosť hociktorej notičke pri hre melódie, či hociktorému úderu do strún pri gitarovom doprovode.

Rád podotýkam, že (vďaka spomínanej internetovej dobe) ani toto už nie je iba vymoženosťou najväčších svetových profíkov. Veruže tieto “veci”, ktoré sa ešte nedávno dali naučiť len v tých najlepších svetových školách, dnes už ovláda aj veľa gitaristov, ktorí sa profesionálmi ešte len túžia stať. (Samozrejme, že v dnešnej dobe na Slovensku a v ČR mnohí profesionálni gitaristi netušia nič o vyššie napísaných riadkoch a ešte veľa rokov budú na gitare hrať rovnako, ako ich pradedkovia, ktorí ani nepoznali noty).

OK, samozrejme, že základom pre vypracovanie presnosti je HRA S METRONÓMOM. ALE aj to má “svoj čas”.

Mimochodom 1: Je veľká skupina gitaristov (a hudobníkov všeobecne), ktorí hru s metronómom odmietajú. Títo nachádzajú stovky dôvodov na to, aby s metronómom cvičiť nemuseli. (Priznávam, dlho som patril do tejto skupiny).

A otázka na telo: Poznáš JEDNÉHO svetového gitaristu, ktorý vyhlasuje, že necvičil s metronómom, alebo že “metronóm je blbosť”?
Neviem, či to niekedy vyslovil Jimi Hendrix – on by to možno mohol prehlásiť – avšak dnešní gitaristi hrajú už diametrálne odlišne (a cvičia s metronómom).

Ja som šiel cestou “bez metronómu” asi 6 rokov po začiatku v r. 1977 . Jasne, na hudobnej som klasiku cvičil s metronómom, ale mám na mysli rockovú gitaru – tu som prvých 6 rokov metronóm odmietal. A potom som zistil, že s ním nedokážem zahrať…

A vtedy prišiel na scénu “nejaký” Malmsteen (a hovoril, že počas cestovania na turné cvičí s metronómom v slúchdlách) a potom sa zjavil Steve Vai, Satriani, Mc Alpine, Vinnie Moore, Petrucci… a stovky ďalších gitaristov (trošku neskôr napr. Kotzen, Bettencourt…) a všetci trénujú (dodnes) aj s metronómom.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.