Najlepší svetoví nástrojári – výrobcovia akustických klasických gitár

Ahojte všetci 🙂

Dnes by som Vám napísal o najlepších svetových nástrojároch akustických klasických gitár.
V roku 1995 som bol na koncerte priekopníka a veľkého propagátora klasickej gitary profesora Jozefa Zsapku Ten – ako gitarový virtuóz – precestoval celý svet so svojou gitarou.

Po koncerte sme mali s profesorom Zsapkom malé posedenie, na ktorom nám porozprával zopár zaujímavých príhod.

Mal možnosť osobne navštíviť dielne najväčších nástrojárov sveta.
V Španielsku navštívil dielňu pána Ramiréza.
V Japonsku dielne pána Masaru Khono-a.
V Austrálii navštívil samotára Grega Smallman- a.
Gitary značky Ramirez, Masaru-Khono, Smallman patria vo svete klasickej gitary medzi také skvostné mená, ako sú napríklad medzi husľovými nástrojármi mená Stradiváry alebo Guarnierri.

Ich nástroje sú najkvalitnejšie, znejú na všetkých najvýznamnejších svetových pódiách a spravidla sú aj najdrahšie medzi gitarami.
Taká gitara ´Greg Smallman ´ stojí cca 50 000 Eur. A nedá sa ani zakúpiť ´obyčajným spôsobom v obchode ´.

Každý rok prebiehajú vo svete pravidelne gitarové súťaže. V porotách najväčších gitarových súťaží sedia väčšinou súčasné svetové špičky: najväčší súčasní klasickí gitaristi. No a na záver roka vždy vyberú 1-2 mená najtalentovanejších mladých gitaristov sveta, ktorým je nástroj ´Smallman ´ vybratý / ponúknutý. Samozrejme nie je isté, že dotyčný, ktorému kúpu gitary výberom umožnili, aj má dostatok financií, aby si gitaru zakúpil.
Takže vidíte sami, aké to je zložité…

Greg Smallman žije mimo civilizácie v Austrálskom buši. Asi hodinu autom od najbližšieho mesta. Dom má postavený okolo obrovského niekoľkostoročného stromu a vyviera mu v jeho dome aj potôčik. Má dvoch synov, ktorí mu s výrobou gitár pomáhajú. Ročne vyrobia 12 – 18 gitár. Na každej pracujú zhruba jeden celý rok. Všetko je samozrejme ručná práca.

Jednu takúto gitaru vlastní aj český svetoznámy gitarista a skladateľ – profesor Štěpán Rak. On bol taktiež ako mladý začínajúci talent vybratý ako adept, ktorý si môže zakúpiť Grega Smallmana. Ponuku najprv odmietol, pretože nemal toľko peňazí…

Asi o mesiac hral sólo koncert v Austrálii v Malbourne. Po koncerte ho vyhľadala jedna návštevníčka ( stará pani ), ktorá bola jeho hrou fascinovaná.
Prišla mu poďakovať a dala mu ponuku, aby si vybral gitaru akú chce a ona mu ju zakúpi. On jej zdvorilo odpovedal, že jedna gitara pre neho bola doporučená porotou svetových gitaristov, ale že je tak veľmi drahá, že by bolo drzé a nevhodné niečo také žiadať. Stará pani sa zasmiala a ubezpečila ho nech ho cena netrápi, pretože ona je jednou z austrálskych miliardárov…

Takže nakoniec mu táto stará pani gitaru zakúpila.
Zázraky sa proste dejú.

Prajem Vám pekný týždeň. 🙂

Komentáre
  1. boris píše:

    Hmm
    Je ovela viac vynikajucich gitar ktore sa tu nespomenuli
    Kto tento clanok pisal nema vobec prehlad, napisal len co mu bolo povedane 🙁

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady spracovania osobných údajov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.